ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ
Ημιμαραθώνιος: Τα κλικ που ξεχώρισαν - Οι διάσημοι, οι νικητές και οι συγκινητικές στιγμές [Εικόνες - Βίντεο]

Οι εικόνες που θα μείνουν από τον σημερινό Ημιμαραθώνιο της Αθήνας - Πάνω από 19.000 δρομείς στο κέντρο - Πόλος έλξης για Αθηναίους όλων των ηλικιών

Με μεγάλη επιτυχία διεξήχθη την Κυριακή 19 Μαρτίου ο Ημιμαραθώνιος της Αθήνας, που έγινε πόλος έλξης για χιλιάδες Αθηναίους, όλων των ηλικιών.

Οι δρόμοι του κέντρου έκλεισαν για να υποδεχθούν τους 19.000 δρομείς, με πολύ κόσμο να μαζεύεται πίσω από τις κορδέλες για να τους ενθαρρύνει.

ΗΜΙΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ ΑΘΗΝΑΣ

Η συμμετοχή στους αγώνες δρόμου ήταν τεράστια, όπως και η συγκίνηση για όσους και όσες κατάφεραν να υπερβούν τον εαυτό τους και να τερματίσουν ή να κάνουν ατομικά ρεκόρ.

Ο Παναγιώτης Καραΐσκος αναδείχθηκε νικητής στους Άντρες, ενώ στις Γυναίκες πρώτη έκοψε το νήμα η Ισμήνη Παναγιωτοπούλου. Μάλιστα, η μάχη για την τρίτη θέση ήταν επική, με τη Σταματία Νούλα και την Ευσταθία Φλώρου να τερματίζουν σχεδόν μαζί!

Η εκκίνηση έγινε νωρίς το πρωί από τον Περιφερειάρχη Αττικής, Γιώργο Πατούλη, και τη βουλευτή του ΜέΡΑ25, Σοφία Σακοράφα, με τους δρομείς να ξεχύνονται προς τον τερματισμό.

Συγκινητικές στιγμές εκτυλίχθησαν με γονείς να τρέχουν μαζί με τα παιδιά τους, αλλά και δρομείς μεγάλων αποστάσεων να τερματίζουν αγκαλιά με τα βλαστάρια τους, απολαμβάνοντας το χειροκρότημα των παρευρισκόμενων.

Από τον Ημιμαραθώνιο δεν θα μπορούσαν να λείπουν και οι διάσημοι. Μεταξύ άλλων, διακρίθηκαν η σύζυγος του Κυριάκου Μητσοτάκη, Μαρέβα, με την κόρη της Δάφνη, ο υπουργός Υγείας Θάνος Πλεύρης, η υφυπουργός Εργασίας, Δόμνα Μιχαηλίδου, ο δήμαρχος Πειραιά, Γιάννης Μώραλης, αλλά και ο ηθοποιός Θανάσης Αλευράς.

Ιδιαίτερη αναφορά πρέπει να γίνει και σε άτομα με αναπηρία, που πήραν μέρος, μοιράζοντας μαθήματα δύναμης ψυχής και θέλησης.